emblem
Меню Закрити

Написати священику

(Тут ви можете запитати про свята, пости, сповідь, покликання, сімейні стосунки, Церкву та багато іншого)

Молитовне розважання над іконою

Одним із найбільш відомих зображень Пресвятої Богородиці є ікона Матері Божої Неустанної Помочі. Важко навіть уявити собі, скільки людей упродовж віків, захоплені ликом Пресвятої Богородиці, молилися перед цією святою іконою, через яку наша Небесна Ненька промовляла і промовляє до наших сердець. Древня традиція передає нам, що монахи, копіюючи цю ікону, молились і постили у намірі тих, які в потребі прибігатимуть під Покров Неустанної Помочі нашої Небесної Покровительки. Та для того, щоб вповні осягнути глибину та значення ікони, необхідне молитовне споглядання. Через нього ікона передасть нам послання, благу вість, скерує нас до пізнання об’явленої та водночас незбагненної таємниці нашого Спасіння.

Матір Божа

Зосередьмо свій погляд на центральній частині ікони, погляньмо на обличчя Матері Божої, зустріньмося поглядом з Її поглядом… і поступово, молячись, нам відкриється розуміння таємниці нашого відкуплення Її Сином. Вона тримає на своїх руках спасіння світу – Ісуса Христа, Сина Божого, який стає людиною, щоб понести на Собі весь наш біль. Вона, як і кожна добра мати, живе стражданнями Свого Сина. Меч болю, пророкований Їй у Єрусалимській святині, пронизує душу Пресвятої Богородиці. З ікони Вона запрошує нас нагадати всьому світові про страждання і смерть Її Сина, про Його і наші терпіння. Вдивляймося в Неї та із Нею дивімося на наших братів і сестер. Просімо в Неї неустанної помочі і самі неустанно допомагаймо ближнім, цим наслідуючи Її.

Дитятко Ісус

Непорочна Діва Марія тримає Дитятка Ісуса на своїй лівій руці. Його рученята міцно стискають великий палець правої руки Марії, шукаючи захисту в Матері. Він зодягнений у зелену туніку (колір символізує природу) та золотаву мантію, підперезану червоним поясом (символи божества та царства). Незважаючи на тривожні жести рук та ніг Дитятка, якими Він шукає підтримки у Матері, в цілому Його обличчя і постава виражають спокій та впевненість. Дитятко Ісус, дивлячись на майбутні знаряддя Своїх страждань у руках архангелів, поглядом неначе пронизує межі часу і простору, осягаючи безкінечні у вічності плоди Своїх святих страстей.

Погляд Богородиці

Погляд Матері Божої Неустанної Помочі є глибоким і проникливим. Він спрямований не на Дитину, а на нас, які дивимося на Неї. У погляді присутні лагідність та милосердя. Очевидно, Богородиця цим поглядом шукає зустрічі та прямого спілкування з нами і пропонує нам Свій Неустанний Покров. Здається, що Своїм поглядом Вона хоче сказати нам щось дуже важливе, адже Її очі є серйозними, навіть сумними, немов взивають до наших сердець. Вона звіщає нам, що, як Ісус знайшов у Ній свій захист і пристановище, так і ми цілковито можемо розраховувати на Її співчуття та допомогу. Вона представляється нам під іменем Матері Божої Неустанної Помочі.

Лоно Матері Божої

Обличчя Матері Божої Неустанної Помочі занепокоєне. Вона заклопотана Ісусом та усіма нами, бо ж є Матір’ю всієї Церкви. Її Син, який з довірою тулиться до Її лона, навпаки, сповнений сил та спокою. Ось так і ми, прилинувши до Її Материнського лона, можемо бути цілковито безтурботними та втішатися Її неустанною поміччю. Потрібно також наслідувати неустанну Маріїну довіру до Господа, яка звучить у Її відповіді: «Ось я раба Господня, нехай мені станеться за словом Твоїм». Повна покори Богородиця неустанно перебуває в Божій ласці. Тож і ми покірно дозвольмо, щоб Марія взяла нас за руку і відвела до Свого Сина.

Руки Пресвятої Богородиці та Дитятка Ісуса

Руки Матері Божої Неустанної Помочі сповнені символічного змісту. Ліва рука тримає Воплочене Слово, а права пропонує Його нам як Дорогу нашого життя, Правду і, власне, саме Життя. Вона не затримує нашої уваги на Собі, а як посередниця прагне з’єднати нас з Христом Спасителем. Єдність рук Ісуса та Його Пресвятої Матері символізують їхнє неустанне спілкування задля здійснення місії, яку їм довірив Всевишній. Відкритість рук Пречистої Діви також говорить нам, що Вона приймає волю Божу і віддає Йому Своє життя, промовляючи до нас, як промовляла до слуг на весіллі у Кані Галилейській: «Що тільки скаже вам, робіть» (Йо 2,5).

Ноги Дитятка Ісуса

Ноги Дитятка Ісуса взуті в сандалі, проте з однієї ноги сандаля спадає і ми можемо бачити Його стопу. Подібне зображення бачимо й на інших древніх іконах. Відкрита стопа символізує людську природу Христа та нагадує нам слова святого Івана Хрестителя про те, що він не гідний зав’язати ремінець на взутті Месії. Чи існує інше значення того, чому з ніг Ісуса спадає сандаля? Воно наводить на думку про майбутнє падіння Ісуса під хрестом. Дитятко споглядає своє майбутнє – біль, страждання, ганебну смерть. Він є Сином Божим, але також і Сином Чоловічим, тому по-людськи жахається того, що на Нього очікує. Мати Божа знає, що існує безліч речей, які лякають нас, і що ми потребуємо когось, хто б допоміг нам у наших терпіннях. Тому Вона дає нам таку ж утіху й любов, яку дала Своєму Синові.

Архангели Михаїл та Гавриїл

Ліворуч іконописець зображає нам архангела Михаїла. Його погляд звернений на Ісуса, він благоговійно тримає золотий посуд, в якому знаходяться знаряддя майбутніх страстей Господніх – спис, яким проколять Його тіло, та тростина, на яку настромлять вологу губку, щоб, коли Він спрагне, напоїти Його жовчю з оцтом. Праворуч на іконі бачимо з’явлення архангела Гавриїла. Він тримає трьохраменний хрест, на якому колись розіпнуть Ісуса, та цвяхи, якими проб’ють Його пресвяте тіло. Таке почитання архангелами знарядь майбутніх страстей Господніх передрікає Дитяткові Його велику місію Відкуплення та Спасіння світу. Споглядання Дитиною Своїх майбутніх страстей має навчити нас не боятися своєї майбутньої смерті, бути вдячними та вірними Йому до останнього подиху, укріпити нас як людей, відкуплених великою ціною, та зобов’язує християн бути місіонерами Його великої любові до цілого людства.

Зірки на чолі Матері Божої

Восьмикутна зірка на чолі Матері Божої говорить про Її вибраність поміж жінками та нагадує нам про Різдвяну зірку, яку побачили мудреці зі сходу над вертепом, де народився Спаситель світу. Інша зірка у формі хреста, яка прикрашає чоло Непорочної Діви Марії, говорить нам про страждання Матері, котра бачить жорстоку смерть Свого Сина. Також у давній християнській Богородичній іконографічній традиції три зірки є символом Дівицтва Пресвятої Богородиці – до Різдва Ісуса Христа, під час і після Різдва. Діва Марія – повна благодаті, через Неї Спаситель прийшов на світ, з Ним Вона була до останньої хвилини Його невимовних страждань. Її Він слухає згідно із заповіддю «Шануй батька і матір», Він сповняє все, що Вона просить. Тому Мати Божа Неустанної Помочі є справжнім скарбом, дарованим людству.

Літери та абревіатури

Букви на іконі є скороченнями певних слів. Зверху праворуч і ліворуч є напис: MP OY, що є грецьким скороченням словосполучення, яке перекладається як Матір Божа. Над архангелом ліворуч написано: O AP M, що є грецьким скороченням, яке перекладається як архангел Михаїл. Над архангелом праворуч є напис: O AP Г, що є грецьким скороченням, яке перекладається як архангел Гавриїл. Праворуч біля голови Дитятка Ісуса написано: ІС ХС, що є грецьким скороченням, яке перекладається як Ісус Христос. Сьогодні ми не знаємо, чи вміла читати Пресвята Богородиця, проте Вона уміла читати волю Божу, уміла читати у очах свого Сина, знала про біль, якого не зможе уникнути. І від цього Її Материнська любов ставала ще ніжнішою та ще міцнішою.

Ікона Матері Божої Неустанної Помочі є іконою страстей Христових. У 1866 році Папа Пій IX вручив цю ікону Редемптористам, промовивши: «Нехай про неї дізнається весь світ». Редемптористи залишилися вірними цьому дорученню, зробивши ікону Матері Божої Неустанної Помочі символом свого місійного згромадження. Її вшановують на п’яти континентах світу, вона є не тільки у кожному храмі, яким опікуються Редемптористи, але й в десятках або й сотнях тисяч церков, каплиць чи у приватних помешканнях – усюди, де побували Редемптористи з місіями і де живуть люблячі Христа і Його Пресвяту Матір люди.